Temel Değerler

Maksimum Müşteri Memnuniyeti

Müşterilerimiz ile yaptığımız çalışmanın boyutu ne olursa olsun sunduğumuz çözümün tam tatmin ve memnuniyet sağlamasına özen gösteririz.

Müşteri Talebine En Hızlı Yanıt

Müşterilerimizin taleplerinin kapsamı ne olursa olsun en kısa sürede yanıt üretmeye çalışırız. Şirketimiz bu konuda özveri, duyarlılık ve aciliyet duygusu (sense of urgency) ile hareket etmektedir.

Yakın Çalışma

Şirketimiz teknolojinin yararına inanmakla birlikte yüz yüze iletişimin sağlıklı ilişkiler için vazgeçilmez olduğunu düşünmekte ve buna göre hareket etmektedir. Gereksinimlerin doğru anlaşılması ve anlatılabilmesi bu sayede gerçekleşebilir.

Güven

Tutabileceğimiz vaatlerde bulunmak, vaatlerimizi tutmak temel davranış biçimimizdir. Sadece doğruları ve doğruların tamamını söyleriz. Kontrolümüz dışı gerçekleşen aksaklıkların telafisi için elimizden geleni yapmaya çabalarız. Farmasi büyük – küçük iş ayrımı yapmamakta, yapılmaya değen her işin iyi yapılmaya da değer olduğuna inanmakta ve her işte her zaman etik davranmaktadır.

Güleryüz

Çalışmalarımızda ve temaslarımızda güleryüz göstermeyi hiçbir zaman ihmal etmeyiz.

Optimum Çözüm

Müşterinin her zaman gerçek ihtiyacını bilemeyebileceği düşüncesi ile Farmasi müşterilerinden gelen talepleri onlar açısından değerlendirmekte ve en uygun çözümü üretip önermektedir.

Uzun Dönemli İişki

Farmasi müşteriler ile işlem tabanlı değil, uzun dönemli ilişki tabanlı beraberlik kurmaya özen göstermektedir. Satış hacmi ne kadar olursa olsun her müşterisi Farmasi için değer taşımaktadır.